A A A
English

Spółka może przeprowadzić IPO w 2015 roku

Jeszcze w 2014 roku Medort podejmie decyzję dotyczącą przeprowadzenia oferty publicznej akcji o wartości kilkudziesięciu milionów euro – zapowiedział Michał Perner, wiceprezes spółki. Ewentualny debiut na GPW planowany jest w 2015 roku.

Wiceprezes Perner nie wykluczył w najbliższym czasie kolejnych akwizycji. Medort prowadzi rozmowy w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. W przypadku realizacji któregokolwiek z projektów, spółka planuje wyemitować akcje, z których zamierza pozyskać kilkadziesiąt milionów euro. Ewentualna oferta mogłaby mieć miejsce w 2015 r. Medort rozważa też akwizycje spółek technologicznych posiadających ciekawe patenty. Ewentualne sfinansowanie, Medort może przeprowadzać wykorzystując środki własne i dług. Obecnie spółka uważnie przygląda się projektom w Izraelu i Holandii.

Medort jeszcze nie opublikował wyników za 2013 r. Wiceprezes Perner spodziewa się ok. 70 mln euro przychodów i zapowiada w ciągu 2-3 lat zwiększenie sprzedaży do 100 mln rocznie.

Michał Perner szacuje wartość rynku sprzętu ortopedycznego w Polsce na ok. 1 mld zł rocznie. Ok. 70-80 proc. tej kwoty pochodzi z refundacji NFZ i PFRON. Rośnie jednak część finansowana ze środków prywatnych. W ocenie wiceprezesa Medortu, polski rynek ma jeszcze spory potencjał. Poziom refundacji per capita w naszym kraju wynosi ok. 4 euro rocznie, przy 20 euro na Węgrzech i w Czechach ok. 20 euro, a w niektórych krajach Europy Zachodniej nawet 100 euro.

Medort z 15 procentowym udziałem jest liderem na krajowym rynku. Spółka kontroluje też na Węgrzech ponad połowę rynku, w Rosji kilkanaście procent, a w Niemczech ok. jednej czwartej rynku.

Według Pernera, przesuwanie finansowania ze środków publicznych na prywatne oraz z leczenia zamkniętego, szpitalnego na domowe jest czynnikiem determinującym wzrost rynku sprzętu ortopedycznego.

Sprzedaż w Polsce stanowi ok. 20 proc. Obrotów Medortu. Dzięki przejęciu niemieckiej spółki Meyra Ortopedia łódzka spółka eksportuje produkty do ponad 60 krajów.

PAP 30.04.2014

http://biznes.pap.pl/en/news/pap/info/963197,medort-moze-przeprowadzic-w–15-ipo-o-wartosci-kilkudziesieciu-milionow-euro-(wywiaD)